Diving Into Controversy: The Explosive Water Park Documentary Taking Audiences By Storm
![Diving Into Controversy: The Explosive Water Park Documentary Taking Audiences By Storm](https://static.pupperish.com/posts/b9bb865ea3d03068cefebc36f5ea46d0_28440_400.jpg)
If you've ever been to Whole Foods then you know their prices can be a little ridiculous.
If you are someone who shops at Whole Foods to if you've ever been in a Whole Foods then you know that they're kind of known for their high prices at thing points. However, there are so many Whole Foods lovers because they have a wide variety of things that you can only get there.
Many people go there for the prepared meals and high-end options, but sometimes people are caught off guard by how expensive it really can be. I mean, ultimately if you're going into a Whole Foods then you probably are expecting to spend a bit of money.
We're going to be looking into a TikTok that was made by a woman by the name of Vanessa. She called out Whole Foods for their insanely priced meals on TikTok by showing what she got to eat for lunch and how much it ended up being.
People had a lot to say about her post, but a lot of them actually had to do with how she should have expected to spend a lot since she was shopping at Whole Foods, which is notorious for its high prices. Let's dive in and check out what Vanessa had to say about Whole Foods' pricing.
Vanessa goes to TikTok and shows off the meal that she got, while also showing the screen where it breaks down the pricing. You can see that it is charged by weight and you can see how much the food was and the drink, which made a total of $22.
The TikTok caption asks how anyone survives in America, but the majority don't shop at Whole Foods on a regular basis.
Regardless it's not worth it to pay this much for one singular meal plate anyway.
This shows the plate of food and the breakdown for the price of it.
It's no secret that Whole Foods is expensive, so we're not that surprised that they went through all that trouble to call out the pricing. It's not really reasonable, but also you should know what to expect if you're going in there.
What do you think about this pricing and how would you have reacted?